Unia Gospodarcza Regionu Śremskiego - Śremski Ośrodek Wspierania Małej Przedsiębiorczości
tel: 61 28 32 704 | e-mail: unia@srem.com.pl
Turystyka
i dziedzictwo
kulturowe

Aktualności

Jesteś tutaj

Aktualności Warsztat edukacyjny "Od gospodarności do wolności"
19/05/2022 |

Warsztat edukacyjny "Od gospodarności do wolności"

Unia Gospodarcza Regionu Śremskiego – Śremski Ośrodek Wspierania Małej Przedsiębiorczości i Śremski Ośrodek Kultury serdecznie zapraszają na bardzo kobiecy i twórczy warsztat pt.: „Od gospodarności do wolności” – czyli performatywne szycie Spódnic Wolności, który odbędzie się 29 maja 2022 r., godz. 11.00-15.00, w Śremskim Ośrodku Kultury w Śremie.

Projekt „Sukces kobiecy dawniej i dziś”, w ramach którego organizowane są warsztaty edukacyjne, realizowany jest z myślą o kobietach, dla kobiet i powstał dzięki kobietom zaangażowanym w działania społeczne w regionie śremskim. Historyczną inspiracją są kobiety z przełomu XIX i XX w., które swoją postawą, działalnością i życiem przyczyniły się do walki z zaborcą. Są to: Felicjana Szczerbińska, Marianna z Malinowskich Jasiecka, Tekla z Mańkowskich Chłapowska, Emilia Sczaniecka. Celem projektu jest edukacja, wymiana doświadczeń i kreowanie kolejnych społecznych inicjatyw. Felicjana Szczerbińska, która będzie naszą historyczną inspiracją, to między innymi twórczyni zakładu gospodarstwa kobiecego i pracy domowej w Śremie. Z jej szkołą wiązała się określona wizja, w ramach której odpowiednia edukacja kobiet miała prowadzić do ich usamodzielnienia i radzenia sobie z prowadzeniem gospodarstwa domowego pod nieobecność męża.

A my będziemy rozmawiać o naszych historiach (a w zasadzie herstoriach) i tworzyć jednocześnie Spódnice Wolności. Tworzenie Spódnic Wolności/Skirt of Life opiera się na filozofii szycia intuicyjnego, mimo to warto się do tego przygotować. Proces, który ma się zadziać przez te kilka godzin polegać będzie na przeniesieniu na tkaninę  przeżyć, refleksji, ważnych momentów w życiu i scaleniu ich w jedną opowieść. Na tym etapie prowadzące warsztat będą zachęcać uczestniczki do zastanowienia się nad ich historią dochodzenia do "Wolności" na poziomie społecznym i indywidualnym.

 

Do uczestniczek: PROJEKTOWANIE KONCEPCYJNE PATCHWORKU ZACZNIJ JUŻ W DOMU

Warto zastanowić się nad punktami zwrotnymi w Twoim życiu. 

Dlatego proponujemy zanurkować do świata wspomnień i przywołać w pamięci:

  1. Tkaniny, materiały, tekstylia, które są dla Ciebie ważne i symbolizują kluczowe dla Ciebie wydarzenia. Pomyśl jakimi materiałami otaczały się bliskie Ci kobiety.
  2. Daty, słowa, symbole, które chciałabyś wyszyć na tkaninie.
  3. Twoje korzenie. Z czego wyrastasz, co Ciebie buduje, co jest dla Ciebie ważne?
  4. Mentorki. Ważne dla Ciebie kobiety w twoim otoczeniu lub w twojej rodzinie. Odpowiedz sobie na pytanie, jaki przekaz międzypokoleniowy Ci przekazały, a co ty dalej chcesz zatrzymać dla siebie i  przekazać dalej światu… .

CO PRZYNIEŚĆ?

  1. Spódnicę (starą, nieużywaną, lub taką, która ma dla Ciebie wartość sentymentalną), która będzie twoją bazą do pracy.
  2. Fragmenty materiałów, sznurki, kokardki, wszelkie dodatki, które są dla Ciebie ważne i chciałbyś umieścić na spódnicy. 
  3. Zabierz wszelkie narzędzia, które chciałbyś używać i wiesz, że bez nich się nie obejdziesz.

 

CO BĘDZIEMY ROBIĆ?

Generalnie szyjemy ręcznie.

Przyniesiemy różne dodatki, tkaniny, nici, i narzędzia. Wszystko co według nas może się nam przydać do wspólnego szycia. 

Chcemy wam zaproponować kilka technik patchworkowych:

  1. Redesign czyli spontaniczne naszywanie łat, skrawków materiału na spódnice.
  2. Stworzenia patchworkowych fragmentów i naszywanie ich na spódnice.
  3. Stworzenie patchworkowej spódnicy od nowa. Najbardziej pracochłonna. Wersja uproszczona na gumce. 

 

ARCHIWUM SKIRT OF LIFE ONLINE

Z powstałych spódnic chcemy stworzyć "katalog" takie muzeum żywej historii – archiwum kobiet. Każdej spódnicy chciałybyśmy nadać imię. Sfotografujemy ją i w zależności od tego na co będziecie otwarte chcielibyśmy napisać kilka słów o autorce danej spódnicy.

 

PROWADZĄCE WARSZTAT

Jako trop...chciałybyśmy napisać kilka słów o tkaninach, które znalazły się na naszych spódnicach:

Krysia Lipka-Czajkowska – użyła spódnicy rowerowej i tkaniny z podomki (z których tworzy BABY),

Julka Kromolicka (inspirowała się patchworkiem swojej babci i "Julkowym" krawatem) oraz barwionymi przez siebie tkaninami,  

Kasia Wala – fragment flagi Bloomerki, z którą podróżowała rowerem po Polsce i siatki na zakupy – jako łączności ze społecznościami egalitarnych zbieraczek.

 

Do zobaczenia. Serdecznie pozdrawiamy i cieszymy się, na wspólna podróż w świat Spódnic Wolności – symbolu Kobiecej Solidarności: Kasia Wala, Krystyna Lipka-Czajkowska, Julia Kromolicka oraz w imieniu organizatorów: Monika Bulińska (Unia Gospodarcza Regionu Śremskiego – Śremski Ośrodek Wspierania Małej Przedsiębiorczości) i Dorota Witczak (Śremski Ośrodek Kultury).