Szlaki rowerowe
"Sieć znakowanych szlaków rowerowych regionu śremskiego"
MAPA TURYSTYCZNA REGIONU ŚREMSKIEGO
Ostatnia modernizacja szlaków
Z dniem 31 sierpnia 2011 r. Stowarzyszenie Unia Gospodarcza Regionu Śremskiego - Śremski Ośrodek Wspierania Małej Przedsiębiorczości zakończyło projekt "Poprawa stanu czterech miejsc postojowych w ramach sieci znakowanych szlaków rowerowych regionu śremskiego". W efekcie w pełni zmodernizowano cztery dotychczas funkcjonujące miejsca postojowe w: Tworzykowie, Książu Wlkp., Miranowie i Słoninie. W ramach tych prac usunięto stare wyposażenie miejsc, zastąpiono je nową wiatą, ławkami i tablicą informacyjną z mapą turystyczną. Wartość całego projektu to 33200,00 zł. Projekt był realizowany od 1 kwietnia do 31 sierpnia 2011 r. Projekt został dofinansowany przez Samorząd Województwa Wielkopolskiego w kwocie 16600,00 zł.
We współpracy z Nadleśnictwem Babki, w miejscu obecnego przyleśnego parkingu, przygotowywane jest nowe miejsce postojowe dla rowerzystów w Dąbrowie. O szczegółach tego przedsięwzięcia poinformujemy wkrótce.
Książ Wlkp.
Słonin
Miranowo
Tworzykowo
Opisy szlaków autorstwa: Monika Bulińska
SZLAKI ROWEROWE
Sieć znakowanych szlaków rowerowych powstała w 1999 r. w ramach Strategii Rozwoju Turystycznego dla Unii Gospodarczej Miast Regionu Śremskiego. Administratorem szlaków rowerowych jest Stowarzyszenie Unia Gospodarcza Regionu Śremskiego - Śremski Ośrodek Wspierania Małej Przedsiębiorczości. Każdego roku odbywają się imprezy organizowane przez Stowarzyszenie pod hasłem „Rowerem do...", które mają na celu promocję aktywnego wypoczynku połączone z poznawaniem atrakcji regionu śremskiego. Obecnie sieć liczy ponad 320 km tras. Wśród szlaków są odcinki krótkie do 10 km oraz długie powyżej 60 km. Różny jest też stopień trudności pokonywania tras. W większości są one wyznaczone w terenie w formie pętli, z dala od ruchliwych dróg.
Są dwa miejsca rozchodzenia się szlaków. Pierwsze z nich znajduje się w Śremie, na styku ulicy Kolejowej i ronda Powstańców Wielkopolskich. Oznaczenie wprowadzono na słupie sieci trakcyjnej. Przebieg tras można sprawdzić na tablicy informacyjnej z mapą turystyczną regionu śremskiego, która znajduje się w pobliżu ronda. Drugie miejsce to parking przy wejściu na punkt widokowy w Dolsku. Na szlakach rowerowych znajdują się również miejsca postojowe, a każde z nich wyposażone jest w: wiatę z ławą i ławkami oraz tablicę informacyjną z mapą turystyczną. Niektóre mają też na wyposażeniu stojaki do rowerów. Miejsca postojowe zlokalizowane są w:
Szlaki, które mają początek w Śremie (ul. Kolejowa / rondo Powstańców Wielkopolskich)
Szlak niebieski „Konwaliowy"
Długość: 24,2 km
Przebieg: Śrem - Psarskie - Góra - Jaszkowo - Tworzykowo - L. Krajkowo - Krajkowo - Jaszkowo
- Góra - Psarskie - Śrem.
Stopień trudności: szlak dość trudny, w szczególności na trasie Jaszkowo - Krajkowo - Jaszkowo, gdzie w okresie letnim często natrafiamy na sypki piach co powoduje, iż musimy prowadzić rower. Na tym odcinku należy również uważać na konie, gdyż w pobliżu znajduje się Centrum Hipiki
w Jaszkowie, a jeźdźcy umiłowali sobie leśne drogi na konne przejażdżki.
Atrakcyjność: bardzo duża
Co nas czeka na szlaku?
Psarskie
Góra
Jaszkowo
Krajkowo - Rogaliński Park Krajobrazowy, rezerwat „Krajkowo", w pobliżu starorzecze „Tuchoń". Lasy między Jaszkowem a Krajkowem to miejsce chętnie odwiedzane przez grzybiarzy. W maju można podziwiać piękne kobierce konwalii majowej (NIE ZRYWAMY!!!).
Inne szlaki na trasie: Nadwarciański Szlak Rowerowy (jasno niebieski), szlak gen. J. Wybickiego (czerwony), łącznik Kasztanowy (żółty) oraz szlak pieszy czerwony.
Miejsca postojowe: Tworzykowo, rezerwat „Krajkowo".
Łącznik „Kasztanowy" (żółty) - to krótki, zaledwie 3,3 km szlak, łączący dwa inne: Konwaliowy oraz Józefa Wybickiego. Na odcinku między Jaszkowem a Przylepkami podziwiamy aleję drzew, głównie kasztanowców.
Szlak czerwony „Śladami gen. Józefa Wybickiego"
Długość: 67,5 km
Przebieg: Śrem - Nochowo - Błociszewo - Wronowo - Gołębin Stary - Gorzyce - Słonin - Czempiń
- Sucharzewo - Iłówiec - Grzybno - Brodnica - Przylepki - Manieczki - Gaj - Śrem.
Stopień trudności: szlak dla wytrwałych z uwagi na dystans. Trasę można pokonać w ciągu jednego dnia lub podzielić ją na dwa mniejsze odcinki z noclegiem. Szlak prowadzi głównie drogami utwardzonymi lub szosami. W okresie jesiennych prac polowych krótkie odcinki dróg polnych mogą być nieprzejezdne. Trasa szlaku biegnie częściowo przez obszar Parku Krajobrazowego im. D. Chłapowskiego oraz Rogalińskiego Parku Krajobrazowego.
Atrakcyjność: bardzo duża
Co nas czeka na szlaku?
Nochowo -pałac z 1917 r. nawiązujący stylowo do architektury barokowej wraz z niewielkim parkiem oraz dość duży zespół folwarczny z przełomu XIX i XX w. W dawnym zespole dworskim ma siedzibę spółka „Spójnia" Hodowla i Nasiennictwo, która działa na rynku nasion warzyw i kwiatów już od ponad 90 lat. W lesie, między Nochowem a Błociszewem możemy odpocząć na miejscu postojowym, a w sezonie również zbierać grzyby i jagody.
Błociszewo
Gołębin Stary -drewniane figury dudziarzy, drewniany kościół pw. Wniebowzięcia NMP z 1670 r. z wysoką wieżą. Od strony północnej, w II połowie XIX w. dobudowano kaplicę, w której znajduje się grobowiec rodziny Szołdrskich.
Gorzyce - pomnik z tablicą w kształcie krzyża harcerskiego upamiętniający miejsce (dom), w którym urodził się twórca Szarych Szeregów - Florian Marciniak (1915-1944).
Czempiń
Iłówiec
Grzybno -pałac z 1905 r. o charakterze willi podmiejskiej, ładnie utrzymany w otoczeniu parku krajobrazowego, w którym znajdują się pomnikowe okazy drzew i stawy. Cały kompleks gospodaruje Zespół Szkół Rolniczych im. gen. Józefa Wybickiego (w holu szkoły wisi tablica poświęcona partonowi). Na terenie szkoły znajduje się Izba Regionalna skupiająca ponad 200 eksponatów związanych z rolnictwem: zbiór zboża i przygotowanie chleba. Przy szkole działa również zespół folklorystyczny „Chabry", a we wsi Towarzystwo Przyjaciół Ziemi Brodnickiej Gniazdo. Na granicy Grzybna - Konstantynowa - Nowinek znajduje się rezerwat przyrody „Goździk Siny w Grzybnie" oraz wyznaczona jest ścieżka edukacyjna „Borówkowy szlak".
Brodnica
Przylepki -park krajobrazowy z dworem z 1910 r. Dwór często zmieniał właścicieli i jest mocno zaniedbany.
Manieczki
Inne szlaki na trasie: Księdza Piotra Wawrzyniaka (żółty), łącznik Najpiękniejszymi alejami (żółty), Ziemiański (zielony), R-9 międzynarodowy Adriatyk - Bałtyk (zielony), łącznik Kasztanowy (żółty) oraz szlak pieszy zielony.
Miejsca postojowe: w lesie między Nochowem a Błociszewem oraz w lesie między Słoninem a Czempiniem.
Łącznik „Najpiękniejszymi alejami" (żółty)- to krótki szlak 8 km, który wiedzie nas z Brodnicy przez Piotrowo, Chaławy, Rakówkę, aż do Donatowa. Trasa przyjemna, większość prowadzona jest utwardzonymi drogami. Na trasie możemy podziwiać piękne aleje drzew: aleja kasztanowców zwyczajnych i lip drobnolistnych w Brodnicy, aleja lipowa z Piotrowa do Chaław, lipy w okolicy Rakówki. Po drodze mijamy również dworki i pałace w: Brodnicy, Piotrowie, Chaławach, Rakówce.
Szlak żółty „Księdza Piotra Wawrzyniaka"
Długość: 38 km
Przebieg: Śrem - Nochówko - Pełczyn - Gawrony - Wirginowo - Bodzyniewo - Mełpin - Mórka - Jeleńczewo - Dalewo - Wyrzeka - Marszewo - Nochowo - Śrem.
Stopień trudności: Szlak o zróżnicowanym stopniu trudności. W pierwszym etapie od Śremu przez Mełpin, Mórkę do Jeleńczewa szlak prowadzi głównie drogami utwardzonymi. Znaczne zróżnicowanie wysokości sprzyja podziwianiu okolicy, ale może nas zmęczyć. Kolejny etap trasy nie wymaga większego zaangażowania. Trasa wiedzie przez drogi polne i dalej przez las, co daje nam możliwość odpoczynku, tylko w porze deszczowej możemy mieć problem z przejazdem z uwagi na liczne, duże kałuże zarówno w lesie jak i na drogach polnych. Końcowy etap z Wyrzeki przez Nochowo do Śremu jest spokojny i nie wymaga większego zaangażowania.
Atrakcyjność: bardzo duża
Co nas czeka na szlaku?
Nochówko - Gawrony
Mełpin
Mórka
Dalewo - gotycki kościół pw. św. Wojciecha z pocz. XVII w. Na ścianie tablica poświęcona ks.Piotrowi Wawrzyniakowi, który został tu ochrzczony oraz odprawił swoją mszę prymicyjną.
Las Rąbiński - drewniana kapliczka w stylu zakopiańskim z 1909 r. upamiętniająca polowanie, podczas którego w dniu 15 stycznia 1909 r. Zygmunt Chłapowski z Turwi śmiertelnie postrzelił Kazimierza Mańkowskiego z Brodnicy.
Wyrzeka - dom rodzinny ks. Piotra Wawrzyniaka (ul. Śremska 38) z tablicą pamiątkową ufundowaną w 1981 r. przez Solidarność Wiejską.
Nochowo - pałac z 1917 r. nawiązujący stylowo do architektury barokowej wraz z niewielkim parkiem oraz dość duży zespół folwarczny z przełomu XIX i XX w. W dawnym zespole dworskim siedzibę ma spółka „Spójnia" Hodowla i Nasiennictwo, która działa na rynku nasion warzyw i kwiatów już od ponad 90 lat.
Śrem - poza szlakiem możemy zwiedzić: pomnik ks. Piotra Wawrzyniaka na osiedlu Jeziorany przy kościele pw. Najświętszego Serca Jezusa oraz tablicę pamiątkową na budynku Spółdzielczego Banku Ludowego w Śremie, którego ks. P. Wawrzyniak był dyrektorem.
Inne szlaki na trasie: gen. J. Wybickiego (czerwony), Dziesięciu Jezior (czerwony).
Miejsca postojowe: brak
Szlak czerwony „Łęgi Nadwarciańskie"
Długość: 32,3 km
Przebieg: Śrem - Mechlin - Dąbrowa - Kotowo - L. Zwola - Majdany - Zaniemyśl - Łękno - Doliwiec Leśny - Jeziory Wielkie - Błażejewko - Błażejewo - Bnin.
Stopień trudności: zazwyczaj niewielki, na terenie od Dąbrowy do Majdan jest kilka piaszczystych odcinków. Należy też zachować bezpieczeństwo na krótkim odcinku ze Śremu w kierunku do Mechlina, mimo iż funkcjonuje tu ścieżka rowerowa to ruch samochodów jest dość duży. Podobna sytuacja jest w Zaniemyślu. Szlak nie ma charakteru pętli, chociaż można z Bnina, kierując się w lewo szlakiem rowerowym „Pierścień dookoła Poznania", dojechać do Radzewa i stąd wrócić zielonym szlakiem rowerowym „do Poznania" z powrotem do Śremu.
Atrakcyjność: bardzo duża
Co nas czeka na szlaku?
Szlak prowadzi przez obszar bardzo atrakcyjny przyrodniczo. Początkowo jest to spotkanie z doliną Warty i jej bogatym światem roślinnym i zwierzęcym, który jest chroniony w Zespole Przyrodniczo-Krajobrazowym „Łęgi Mechlińskie". Później jest to rynna jezior kórnicko-zaniemyskich w otoczeniu lasów.
Śrem
Mechlin
Dąbrowa
Kotowo
Zaniemyśl
Łękno
Inne szlaki na trasie: Do Poznania (zielony), Pierścień Dookoła Poznania (pomarańczowy) oraz szlak pieszy czerwony.
Miejsca postojowe: Dąbrowa - parking leśny oraz pole biwakowe w Kotowie „Biały Gościniec".
Szlak zielony „do Poznania"
Długość: 19,5 km
Przebieg: Śrem - Zbrudzewo - Niesłabin - Orkowo - Czmoniec - Radzewo.
Stopień trudności: niewielki, należy jednak pilnować znaków (lewoskręt) przed Zbrudzewem. Na odcinku od Zbrudzewa do Niesłabina droga w większości wiedzie przez las, miejscami jest tam dość sypki piasek. Niezastąpione wrażenia dostarcza nam zmieniający się krajobraz i bogactwo świata roślinnego i zwierzęcego (niektóre odcinki magiczne - obszar Rogalińskiego Parku Krajobrazowego). Pozostała droga to dobre odcinki asfaltowe i leśne. Szczególną ostrożność należy zachować na odcinku Śrem - Zbrudzewo z uwagi na bardzo duży ruch samochodów. Szlak nie ma charakteru pętli. Możemy nim dojechać do Radzewa, gdzie spotkamy szlak rowerowy pomarańczowy „Pierścień dookoła Poznania". Mamy wówczas dwa warianty powrotu: pierwszy tą samą trasą lub drugi do Bnina (skręcamy w prawo) i stąd szlakiem czerwonym „Łęgi Nadwarciańskie" kierujemy się do Śremu.
Atrakcyjność: bardzo duża
Co nas czeka na szlaku?
Szlak malowniczy i niezwykle atrakcyjny przyrodniczo poprowadzony wzdłuż doliny Warty, gdzie podziwiać można starorzecza i oczka wodne. Wiele tu ptactwa i zwierzyny, która zamieszkała podmokłe tereny wchodzące w skład Rogalińskiego Parku Krajobrazowego. Spotkać możemy wiele gatunków ptaków, wśród nich: żurawia, bociany, dzięcioły. Przy odrobinie szczęścia zaobserwować można bielika i kormorana.
Śrem -Park Powstańców Wielkopolskich z XIX w., a w nim między innymi: Pomnik Dobosza, pomnik Żołnierzy Polskich, twórców parku oraz rzeźby plenerowe. W parku możemy przejść ścieżką dydaktyczną historyczno-przyrodniczą i poznać wszystkie jego główne atrakcje. Grodzisko, które sąsiaduje z parkiem przypomina nam o początkach Śremu, gdzie w wiekach X-XIII zlokalizowany był gród obronny strzegący przeprawy przez Wartę. Obecnie w otoczeniu grodziska znajdują się: głaz graniczny oraz tablice z 2011 r. upamiętniające dawny cmentarz żydowski (pocz. XVI w.), tablica informacyjna z mapą turystyczną i ścieżka rowerowa.
Zbrudzewo
Orkowo - wiatrak koźlak z I poł. XIX w.
Czmoniec - „Bobrowy szlak" to ścieżka dydaktyczna, która znajduje się na terenie Rogalińskiego Parku Krajobrazowego w dolinie Warty pośród jej licznych starorzeczy. Przedstawia ona życie
i zwyczaje bobrów oraz walory przyrodnicze najbliższej okolicy. Można wybrać sobie jedną z trzech tras, a na koniec wejść na wieżę widokową i podziwiać piękną panoramę rozlewisk Warty. Lasy wokół wsi Czmoniec to też ulubione miejsce grzybiarzy.
Inne szlaki na trasie: Łęgi Nadwarciańskie (czerwony), Pierścień Dookoła Poznania (pomarańczowy).
Miejsca postojowe: brak.
Szlak zielony „Kosynierów"
Długość: 24,3 km
Przebieg: Śrem - Łęg - Bystrzek - Olsza - Zawory - Jarosławki - Międzybórz - Włościejewki - Brzóstownia - Książ Wlkp.
Stopień trudności: niewielki, na odcinku Bystrzek - Łężek oraz Zawory - Jarosławki jest kilka piaszczystych odcinków. Szczególną ostrożność należy zachować w okolicach Olszy z uwagi na przejażdżki konne jeźdźców z Klubu Jeździeckiego Agro - Handel Śrem. Na odcinku Łęg - Bystrzek szlak sezonowo może być nieprzejezdny z uwagi na wysoki stan wody rzeki Warty i liczne rozlewiska.
Atrakcyjność: bardzo duża
Co nas czeka na szlaku?
Śrem
Zespół Przyrodniczo - Krajobrazowy „Łęgi Mechlińskie"
Olsza -Klub Jeździecki „Agro-Handel" w Śremie - tojeden z najbardziej znanych klubów jeździeckich w kraju. Każdego roku odbywają się tu liczne zawody jeździeckie o randze regionalnej i ogólnopolskiej.
Zawory -kamień pamiątkowy ku czci Maksymiliana Cygalskiego, obrońcy Poczty Polskiej w Gdańsku oraz dąb Jana Pawła II. Zarówno posadzenie dębu jak i odsłonięcie pomnika nastąpiło w dniu 5 maja 2005 r., a inicjatorem było Towarzystwo Miłośników Śremu. Corocznie do tego miejsca organizowane są rajdy rowerowe szlakiem M. Cygalskiego, który chociaż nie jest wyznaczony w terenie, pokrywa się z przebiegiem szlaku rowerowego „Kosynierów" i ma swoich stałych bywalców.
Jarosławki
Włościejewki
Książ Wlkp.
Inne szlaki na trasie: Nadwarciański (jasnoniebieski - na znacznym odcinku prowadzi wałami równolegle do szlaku Kosynierów), dwa łączniki: Do starych kościółków oraz Jarosławski (żółte), niebieski szlak pieszy, zielony szlak pieszy.
Miejsca postojowe: Książ Wlkp. - przy Centrum Kultury, ul Zakrzewska 15.
Łącznik „Do starych kościółków" (żółty) - to krótki szlak 7,8 km na trasie Włościejewki - Włościejewice - Błażejewo, łączący dwa szlaki rowerowe „Kosynierów" i „Polnymi drogami". Na szlaku możemy odwiedzić między innymi dwa kościoły: drewniany kościół pw. św. Jakuba Apostoła w Błażejewie z 1676 r. oraz późnogotycki kościół pw. Niepokalanie Poczętej NMP we Włościejewkach z XVII w.
Łącznik „Jarosławski" (żółty) - krótki szlak liczący 5,8 km. Szlak rozpoczyna się na terenie Kompleksu Wypoczynkowego Jarosławki i prowadzi przez Feliksowo do Rusocina, gdzie łączy się z czarnym szlakiem rowerowym „Polnymi drogami". W Rusocinie znajduje się park krajobrazowy, a w nim barokowy dwór z poł. XVIII w. oraz pałac z ok. 1840 r.
Szlak czarny „Polnymi drogami"
Długość: 19,7 km
Przebieg: Śrem - Grzymysław - Pysząca - Wieszczyczyn - Rusocin - Maliny - Błażejewo - Trąbinek - Dolsk.
Stopień trudności: jak sama nazwa wskazuje szlak wiedzie polnymi drogami i chociaż stopień trudności jest niewielki, to występuje kilka odcinków piaszczystych, gdzie będziemy zmuszeni do poprowadzenia roweru.
Atrakcyjność: duża
Co nas czeka na szlaku?
Śrem
Wieszczyczyn - kościół pw. św. Rocha z 1908 r. Na wieży zachowały się dwa dzwony z XVII w., a w sąsiedztwie kościoła liczne tablice epitafijne oraz kaplica grobowa Krzyżtoporskich, dawnych właścicieli wsi.
Rusocin -park krajobrazowy, a w nim barokowy dwór z poł. XVIII w. oraz pałac z ok. 1840 r. Ponadto odwiedzających urzekną piękne kwiatowo-roślinne obejścia domostw.
Błażejewo - drewniany kościół pw. św. Jakuba Apostoła z XVII w. Jedna z najmniejszych świątyń.
W jej wnętrzu znajduje się bogato zdobiony późnorenesansowy ołtarz z poł. XVII w., niedawno odnowiony, a który pochodzi ze starego kościoła na Świętej Górze k/ Gostynia. Wokół kościoła są liczne głazy narzutowe, pomniki oraz rzeźby świętych. Parafia udostępnia również miejsca noclegowe. Naprzeciwko kościoła jest miejsce postojowe dla rowerzystów.
Dolsk
Szlak kończymy na parkingu przed wejściem na punkt widokowy (113 m n.p.m.). Warto się wspiąć bo z góry rozlega się ciekawy widok na miasteczko Dolsk, położone między jeziorami: Dolskim Wielkim i Dolskim Małym oraz okolicę.
Inne szlaki na trasie: Pagórki Dolskie (zielony), dwa łączniki: Do starych kościółków oraz Jarosławski (żółte), zielony szlak pieszy.
Miejsca postojowe: Błażejewo przy kościele pw. św. Jakuba Apostoła.
Szlaki rozpoczynające się w Dolsku, na parkingu przy wejściu na punkt widokowy.
Szlak zielony „Pagórki Dolskie"
Długość: 18,1 km
Przebieg: Dolsk - Ostrowieczko - Ostrowieczno - Brześnica - Lipówka - Błażejewo - Trąbinek - Dolsk.
Stopień trudności: szlak niezbyt długi, ale dla wytrwałych z uwagi na liczne „górki" i „dołki". Chodzi o liczne wzniesienia terenu i bardziej ulubione z nich zjazdy. Najwyższe wzniesienie to Czarna Góra 149 m n.p.m. Droga miejscami jest brukowana.
Co nas czeka na szlaku?
Na szlaku mijamy kilka mniejszych jezior: Trąbinek, Małe Dolskie, Nowiec i większe Ostrowieczno (prywatne). Dominuje krajobraz polodowcowy wysoczyzn morenowych. W okolicach Lipówki i Brześnicy duże głazy narzutowe (eratyki) oraz dęby szypułkowe - pomniki przyrody.
Dolsk - rozpoczynamy na parkingu przy punkcie widokowym 113 m n.p.m. Warto wspiąć się na niego, aby zobaczyć ładną panoramę miasta i okolicy.
Ostrowieczko - klasycystyczny dwór z I poł. XIX w. wystawiony przez Bojanowskich.
Błażejewo - drewniany kościół pw. św. Jakuba Apostoła z 1676 r. Od początku związany z oratorium świętogórskim w Głogówku. Kościół jest niewielki, część wyposażenia pochodzi z kościoła ze Świętej Góry, jak na przykład późnorenesansowy ołtarz główny z 1646 r. W nim kopia obrazu Matki Boskiej z Dzieciątkiem. Nad nim obraz przedstawiający stygmatyzację św. Franciszka z XVII w., a po bokach późnogotyckie rzeźby św. Stanisława i św. Wojciecha z II poł. XV w. Kościół na zewnątrz otaczają liczne rzeźby wykonane przez Benedykta Włodarczaka z Masłowa i Czesława Ptaka z Siedmiorogowa oraz głazy narzutowe.
Inne szlaki na trasie: Polnymi drogami (czarny), łącznik Do starych kościółków (żółty) oraz zielony szlak pieszy.
Miejsca postojowe: Błażejewo przy kościele pw. św. Jakuba Apostoła.
Szlak czerwony „Dziesięciu Jezior"
Długość: 28,6 km
Przebieg: Dolsk - Podrzekta - Miranowo - Cichowo - Mościszki - Dalewo - Mórka - Lubiatówko - Dolsk.
Stopień trudności: niewielki, jest kilka bardziej piaszczystych odcinków od Podrzekty do Mościszek oraz od Mórki do Lubiatówka, które mogą utrudniać nam jazdę rowerem. Jak już sama nazwa szlaku wskazuje, będziemy poruszać się raczej drogami mało uczęszczanymi przez samochody, za to w otoczeniu lasów i jezior.
Atrakcyjność: duża
Co nas czeka na szlaku?
Dolsk
Podrzekta
Rezerwat „Miranowo" i ścieżka dydaktyczno-przyrodnicza „Miranowo"
Cichowo -skansen „Soplicowo" to dekoracja przeniesiona z projekcji filmu „Pan Tadeusz" Andrzeja Wajdy, która jest namiastką dawnej litewskiej wsi. Kolejną atrakcją jest kolejka parkowa kursująca na torze o najwęższym w Polsce rozstawie szyn (240 mm).
Dalewo - gotycki kościół pw. św. Wojciecha z pocz. XVII w. W ołtarzu głównym cenny obraz z 1687 r., przedstawiający Adorację Matki Boskiej z Dzieciątkiem przez patronów kościoła.
Mórka - drewniany kościół pw. Najświętszej Marii Panny Wniebowziętej z końca XVI w. W ołtarzu głównym znajduje się barokowy obraz przedstawiający Matkę Boską z Dzieciątkiem, przysłonięty srebrną sukienką z pocz. XVIII w. We wsi działa też gospodarstwo agroturystyczne „Stajnia Blanca".
Mełpin
Lubiatówko - ładna wieś, w której znajdują się gospodarstwa agroturystyczne „Kmiecikówka" oraz „U Jana".
Dolsk - gotycki kościół pw. św. Michała Archanioła z 1460 r. z bogatym wyposażeniem położony w sąsiedztwie Jeziora Dolskiego Wielkiego. W późnorenesansowym ołtarzu głównym znajduje się obraz przedstawiający Koronację Matki Boskiej z 1627 r. Przy kościele dzwonnica, a w niej 3 dzwony z XVII i XVIII w. Na uwagę zasługuje również budynek późnobarokowej plebanii z II poł. XVIII w. Od 2001 r., wewnątrz plebanii, można podziwiać rokokowe polichromie ze scenkami rodzajowymi na tle krajobrazu.
Inne szlaki na trasie: Do grobu księcia Wł. Laskonogiego (niebieski), ks. Piotra Wawrzyniaka (żółty) Ziemiański (zielony), łącznik Lasy Dolskie (żółty), zielony szlak pieszy.
Miejsca postojowe: Miranowo przy leśniczówce.
Łącznik „Lasy Dolskie" (żółty) - to krótki szlak 4,8 km łączący Miranowo z Lubiatówkiem przez Brzednię. Rozpoczyna się przy leśniczówce w Miranowie na terenie rezerwatu „Miranowo", gdzie możemy przejść ścieżką dydaktyczno-przyrodniczą poznając osobliwości rezerwatu. Trasa liczy 3,5 km i wyposażona jest w 17 tablic informacyjnych.
Szlak niebieski „Do grobu księcia Wł. Laskonogiego"
Długość: 21,8 km
Przebieg: Dolsk - Podrzekta - Miranowo - Łagowo - Bieżyń - Lubiń - Nowy Dwór - Krzywiń.
Stopień trudności: niewielki, od Krzywinia do Bieżynia szlak prowadzi szosą, później ścieżką rowerową. Dopiero od Bieżynia do Dalewa droga bywa częściowo piaszczysta, brukowana lub szutrowa.
Atrakcyjność: duża
Co nas czeka na szlaku?
Dolsk - miasto „kóz i róż". Takie określenie odnosi się do historii Dolska i czasów trudnych dla mieszkańców, którzy ogarnięci biedą trzymali w domach kozy. Była ona niekiedy jedyną żywicielką, nie rodząc tym samym dużych kosztów utrzymania. Natomiast różanymi krzewami był obsadzony niemal każdy skwer Dolska w I poł. XX w. Od 2010 r. na rynku (pl. Wyzwolenia) ustawiono pomnik kozy. Koniecznie należy zrobić sobie zdjęcie.
Podrzekta
Miranowo - rezerwat ze ścieżką dydaktyczno-przyrodniczą „Miranowo". Na niewielkim obszarze pod ochroną pozostają zbiorowiska roślinności szuwarowej i łąkowej.
Bieżyń - Krzywińska Kolej Drezynowa, ze stacji Bieżyń można przejechać się drezyną, zorganizować sobie wycieczkę na przykład w kierunku Kunowa do Muzeum Kolejnictwa lub zawody w przejeździe drezyną na odcinku 200 m.
Lubiń - klasztor benedyktyński. Pierwsze wzmianki mówią o klasztorze z XI w., który był postawiony z woli Bolesława Śmiałego. Przedsięwzięcie wspierane przez Awdańców. Niektóre partie romańskiej świątyni zachowały się do dnia dzisiejszego. Z tym miejscem związanych jest wiele legend, między innymi o tym, że miał tu mieszkać po śmierci św. Wojciecha towarzysz jego ostatniej wyprawy i świadek męczeńskiej śmierci. Inna z kolei mówi, że w klasztorze miał pisać swą kronikę Gall Anonim, a jeszcze inna, że w klasztorze miał być pochowany książe Władysław Laskonogi (książe wielkopolski zm. 1231 r.). Obecnie zespół klasztorny składa się z: kościoła pw. Narodzenia Najświętszej Marii Panny, budynków klasztornych z przełomu XVII i XVIII w., zabytkowego muru i dwóch późnogotyckich bram. W kościele warto zwrócić uwagę na ołtarz główny, w którym wisi obraz ze scenami Narodzenia NMP z I poł. XVIII w. oraz na późnobarokowe stalle z XVIII w. ozdobione wielkimi figurami świętych, króla Dawida i alegorii Kościoła. W pobliżu znajduje się romański kościół św. Leonarda z XIII w., zabudowania folwarczne, park klasztorny, ogród i cmentarz. Klasztor znajduje się na szlaku Wielkopolskiej Drogi św. Jakuba oraz szlaku turystycznym śladami Adama Mickiewicza.
Krzywiń - szlak kończymy na rynku. W jego obrębie znajduje się ratusz z 1905 r. oraz kilka kamienic z XIX w. W jednej z bocznych uliczek znajduje się gotycki kościół pw. św. Mikołaja z 1450 r. zbudowany z fundacji benedyktynów.
Miejsca postojowe na szlakach rowerowych: